8 جای دیدنی آفریقای جنوبی که باید رفت

حیات‌وحش متنوع، سواحل زیبا و بیابان‌ها، تنها تعدادی از جاذبه‌های گردشگری تور آفریقای جنوبی است که این کشور را به مقصد بسیاری از گردشگران تبدیل کرده. به آمار توجه کنید: در سال 2014 بیش از 9.5 میلیون توریست وارد این کشور شده‌اند و از جاهای دیدنی آفریقای جنوبی دیدن کرده‌اند.

JOHANNESBURG01.jpg

 

ژوهانسبورگ

1. پارک تفریحی و شهربازی گلد ریف سیتی (Gold Reef City)

گلد ریف سیتی پارکی تفریحی در ژوهانسبورگ است که در محل یک معدن طلای قدیمی که در سال 1971 تعطیل شد، ساخته شده است. سازنده این پارک سعی کرده دوره‌ای که تب کشف طلا در آفریقای جنوبی داغ بود (سال 1886) را بازسازی کند؛ لباس کارکنان پارک و ساختمان آن نیز طوری انتخاب شده‌اند تا فضای همان سال‌ها را در شما القا کنند.

گلد ریف سیتیشهر بازی Gold Reef City از جاهای دیدنی آفریقای جنوبی است که بچه‌ها را ساعت‌ها سرگرم می‌کند.

در این پارک یک موزه استخراج طلا وجود دارد که در آن می‌توانید سنگی با رگه‌هایی از طلا در آن را ببینید و بدانید طلا چگونه به دست می‌آید. تفریحات آبی و ترن هوایی، از دیگر جاذبه‌های این پارک تفریحی هستند که می‌توانند بچه‌ها را برای یک روز کامل سرگرم کنند. اگر حوصله‌تان در این پارک سر رفت، سری به سینمای 4D پارک بزنید و فیلم مورد علاقه‌تان را تماشا کنید. برای خوردن غذا در این پارک تفریحی، می‌توانید به رستوران‌های آن بروید؛ حدود 12 رستوران در این پارک وجود دارند و احتمالا غذای مورد نظرتان را در یکی از این رستوران‌ها پیدا خواهید کرد.

این پارک تفریحی از چهارشنبه تا شنبه، از ساعت 9:30 تا 17 باز است.

2. موزه آپارتاید (Apartheid Museum)

موزه آپارتاید ژوهانسبورگ، مرتبط با تبعیض نژادی و موزه‌ای برای نشان دادن وضعیت این کشور در زمان آپارتاید و تاریخ آفریقای جنوبی در قرن بیستم است. این موزه که در سال 2001 افتتاح شده به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد که جدایی نژادی در زمان آپارتاید را امروز تجربه کنند. در بخشی از این موزه مردم براساس مواردی چون عرض بینی، نوع مو، رنگ پوست و اندازه لب‌ها جداسازی می‌شوند تا طعم تبعیض نژادی را بچشند.

در این موزه دو ورودی وجود دارد؛ یکی برای بازدیدکنندگانی که بلیط مربوط به رنگین‌پوستان برای آن‌ها صادر می‌شود و دیگری برای کسانی که بلیط سفیدپوستان را در اختیار دارند. مسیری که هر گروه در این موزه طی می‌کنند متفاوت است؛ سیاه‌پوستان از مسیری عبور می‌کنند که دیوارهایش با عکس‌های ناراحت‌کننده (که از اسناد قدیمی استخراج شده‌) پوشانده شده‌اند. در پایان راهرو، چهار تصویری از چهار مرد سفیدپوست قرار دارد که قوانین جداسازی نژادی را تعیین می‌کردند. مسیر سفیدپوستان کاملا متفاوت است؛ آن‌ها از راهرو دیگری، سیاه‌پوستان را نگاه می‌کنند. این دو گروه تا زمانی که این دو راهرو به هم متصل نشوند، یکدیگر را نمی‌بینند. پس از پیوستن دو گروه به هم، همه بازدیدکنندگان به بخش اصلی موزه هدایت می‌شوند.

موزه آپارتاید آفریقای جنوبیجاهای دیدنی آفریقای جنوبی؛ تصویری از دو ورودی موزه آپارتاید

ساختمان قلعه‌مانند این موزه که در ساخت آن از سنگ خاکستری و فولاد زنگ‌زده استفاده شده است، تلخی دوران آپارتاید را به خوبی به شما القا می‌کند.

موزه آپارتاید ژوهانسبورگ هر روز از ساعت 9 صبح تا 17 باز است. قیمت بلیت این موزه برای بزرگ‌سالان 95 رند است و بازنشستگان، دانشجویان و بچه‌ها با پرداخت 80 رند می‌توانند بلیت تهیه کنند.

3. باغ وحش ژوهانسبورگ (Johannesburg Zoo)

در بازدید از جاهای دیدنی آفریقای جنوبی سری به باغ وحش ژوهانسبورگ بزنید. در این باغ وحش 55 هکتاری، حدود 320 نوع حیوان نگهداری می‌شوند و اگر اهل سافاری نیستید اما حیوانات را دوست دارید، بهترین گزینه برای دیدن حیوانات است.

تعدادی از حیوانات این باغ وحش از گونه‌های در حال انقراض هستند که توصیه می‌کنیم حتما آن‌ها را ببینید: تیزشاخ آفریقایی، درنای غبغب‌دار، لمور خاردار سیاه و سفید، گوریل و کرگدن سفید. برای اینکه بدانید هر کدام از حیوانات در کدام بخش باغ وحش قرار دارند، می‌توانید از نقشه‌هایی که در باغ وحش نصب شده‌اند، کمک بگیرید.

ببرببری در باغ وحش ژوهانسبورگ در حال خمیازه کشیدن

هزینه ورود به باغ وحش برای بزرگسالان 81 رند و برای بچه‌های 3 تا 12 سال و بازنشستگان، 51 رنداست. این باغ وحش از دوشنبه تا جمعه و همچنین روزهای تعطیل، از ساعت 8:30 تا 17 به روی بازدیدکنندگان باز است.

کیپ تاون

 

کیپ تاون

4. اسکله ویکتوریا و آلفرد (Victoria & Alfred Waterfront) و برج ساعت (Clock Tower)

اسکله ویکتوریا و آلفرد، مجموعه‌ای 123 هکتاری در کنار بندری طبیعی قرار دارد و کوه تیبل در پس‌زمینه آن دیده می‌شود. بازدیدکنندگان این مجموعه می‌توانند در اوقات فراغتشان در این مجموعه سرگرم شوند یا به خرید بپردازند.

اسکله ویکتوریا و آلفردسالانه بیش از 23 میلیون نفر از این اسکله دیدن می‌کنند.

در این اسکله از قایق‌های ماهیگیری گرفته تا قایق‌های تفریحی را خواهید دید. نمای قایق‌های تفریحی، خانه‌ها و فروشگاه‌های این اسکله در شب تماشایی‌ست.

برج ساعت سبک گوتیک که نمادی از بندر قدیمی کیپ تاون است، در این اسکله قرار دارد. این بنا در سال 1882 ساخته شده، ساعتی دارد که از شهر ادینبرا اسکاتلند وارد این کشور شده است. رنگ قرمز دیوارهای این ساختمان، از سده هجدهم بدون تغییر مانده است. در طبقه دوم این برج، یک اتاق آیینه وجود دارد که به مسئول برج اجازه می‌داده کلیه فعالیت‌های بندر را زیر نظر داشته باشد. در طبقه همکف، مکانیزم سنجش جزر و مد وجود دارد که برای بررسی سطح جزر و مد برای کشتی‌های ورودی و خروجی به اسکله استفاده می‌شده است.

برج ساعت از جاهای دیدنی آفریقای جنوبی است که برای ورود به آن نیازی به تهیه بلیط نیست و می‌توانید همه‌روزه از ساعت 9 صبح تا 21، به دیدن آن بروید.

جاهای دیدنی آفریقای جنوبی

 

5. کوه تیبل (Table Mountain) و تله کابین

کوه تیبل در نزدیکی کیپ تاون، دیدی عالی به شهر و اقیانوس اطلس دارد و از جاهای دیدنی آفریقای جنوبی‌ست که علاقه‌مندان به پیاده‌روی و کوهنوردی معمولا از آن بازدید می‌کنند. این کوه که حدود 1100 متر ارتفاع دارد، به‌خاطر سطح مسطحش، چنین نامی (کوه میز) دارد. ابرهایی که بعضی مواقع، خیلی ناگهانی قله این کوه را می‌پوشانند، منظره آن را تماشایی‌تر می‌کنند؛ ابرهایی که به رومیزیمعروفند.

در صورتی که به کوهنوردی و پیاده‌روی علاقه‌مند نیستید، نگران نباشید؛ هنوز هم می‌توانید به بالای کوه تیبل بروید. برای این کار می‌توانید از تله‌کابین کوه تیبل استفاده کنید. این تله‌کابین در کمتر از 5 دقیقه شما را به بالای قله می‌رساند. از جذابیت‌های این تله‌کابین، 360 درجه بودنش است؛ کف تله‌کابین در مسیر حرکت می‌چرخد تا همه‌ی مسافران، نمایی 360 درجه از شهر کیپ تاون را ببینند. سالانه بیش از 1 میلیون نفر از این تله‌کابین استفاده می‌کنند.

تله کابین کوه تیبلکوه تیبل از جاهای دیدنی آفریقای جنوبیست که عکاسان عاشقش می‌شوند.

ایستگاه اول تله‌کابین در جاده تافلبرگ (Tafelberg) قرار دارد. تله‌کابین از ساعت 8 (در برخی ماه‌ها 8:30) شروع به کار می‌کند و آخرین کابین آن، ساعت 18 به سمت پایین حرکت می‌کند. قیمت بلیت یک‌طرفه برای بزرگسالان 151 رند و برای بچه‌ها (4 تا 17 سال) 71 رند است. بزرگسالان از ساعت 8 تا13 باید 293 رند برای بلیت رفت‌وبرگشت بپردازند و بلیت بچه‌ها نیز 141 رند است. از ساعت 13 تا زمان بسته شدن تله‌کابین، قیمت بلیت رفت‌وبرگشت بزرگسالان 277 رند و بلیت رفت‌وبرگشت بچه‌ها،136 رند است.

6. کیپ پوینت (Cape Point) و دماغه امید نیک (Cape of Good Hope)

کیپ پوینت دماغه‌ایست که در جنوب شرقی شبه جزیره کیپ قرار دارد؛ شبه جزیره‌ای که منطقه‌ای کوهستانی به طول 30 کیلومتر است. این منطقه در 60 کیلومتری جنوب غربی کیپ تاون واقع شده و بهشت عاشقان طبیعت است. سنگ‌های ناهموار و صخره‌های شگفت‌انگیز این دماغه با حداکثر ارتفاع 200 متر از سطح اقیانوس، زمینه‌ای برای تنوع زیستی در این منطقه به وجود آورده است.

کیپ پوینتدر کیپ پوینت و دماغه امید نیک، احتمالا پنگوئن‌ها را خواهید دید. آن‌ها تمام طول سال آن‌جا هستند.

در این منطقه دو فانوس دریایی قرار دارد؛ فانوس دریایی جدید در ارتفاع 87 متری و فانوس دریایی قدیمی. برای رسیدن به فانوس دریایی قدیمی در ارتفاع 238 متری، می‌توانید سوار قطار کابلی شوید؛ در 3 دقیقه به محل فانوس دریایی می‌رسید. قیمت بلیت یک‌طرفه قطار کابلی برای بچه‌های 6 تا 16 سال،22 رند و بلیت دوطرفه 30 رند است. بزرگسالان نیز برای خرید بلیت یک‌طرفه باید 55 رند و برای بلیت دوطرفه 70 رند بپردازند. اگر اهل پیاده‌روی هستید، می‌توانید این مسیر را پیاده طی کنید.

پس از رسیدن به محل فانوس دریایی قدیمی، اگر به سمت غرب نگاه کنید، دماغه امید نیک را خواهید دید. با یک پیاده‌روی یک‌ساعته از اینجا، به دماغه امید نیک خواهید رسید؛ البته برای رفتن به دماغه امید نیک، مسیر ماشین‌رو نیز وجود دارد.

جاهای دیدنی آفریقای جنوبی

 

7. سواحل کلیفتن (Clifton Beaches)

4 ساحل کلیفتن کیپ تاون از زیباترین سواحل جهان محسوب می‌شود. ماسه‌های سفید و آب‌های این سواحل، باعث شده در طول سال عکس‌های بی‌شماری از آن توسط توریست‌ها ثبت شود. در تابستان گردشگران بسیاری برای استفاده از آفتاب این سواحل، به کیپ تاون می‌آیند. آفتاب گرفتن، ورزش‌های ساحلی و تماشای مردم و ریلکس کردن در این سواحل، سفرتان به آفریقای جنوبی را لذت‌بخش‌تر خواهد کرد.

سواحل کلیفتنگران‌ترین خانه‌های آفریقای جنوبی در سواحل کلیفتن قرار دارند.

ساحل شماره 1 کلیفتن، ساحلی خانوادگیست. سگ‌های بدون همراه نیز در این ساحل دیده می‌شوند. هرچه شماره ساحل افزایش می‌یابد، محیط برای خانواده‌ها نامناسب‌تر می‌شود. سگ‌ها اجازه ندارند وارد ساحل شماره 4 شوند. تابستان‌ها تا حدود ساعت 6:30 هوا در این سواحل روشن است و تا آن زمان می‌توانید شنا کنید.

کنستانتیا، از گردشگرانی که به این ساحل رفته است، در مورد آن می‌گوید: «سواحل کلیفتن 4 تا هستن. بزرگ و شنی. ساحل 3 و 4 که من رفتم، معروفترند. امکاناتی مثل توالت و رستوران در ساحل 3 و 4 وجود نداره، اما تجربه‌ای فراموش نشدنیه. در دورتادور منطقه خونه‌های گرون‌قیمت می‌بینید. اولین بارم بود اقیانوس رو می‌دیدم. امواج عظیم و آب کمی سرد بود اما ارزشش رو داشت. می‌تونید یه چتر و یه تخت آفتاب‌گیر کرایه کنید و از صدای امواج اقیانوس اطلس لذت ببرید.»

8. ساحل کمپس بی (Camp’s Bay Beach)

برای رسیدن به ساحل کمپس بی، باید از مرکز کیپ تاون، جاده Kloof Nek را به سمت بالا بیایید تا به این ساحل پرطرفدار برسید. آب‌های آرام و شن‌های سفید و زیبا، علاقه‌مندان به آفتاب گرفتن و شنا کردن را جذب این ساحل می‌کند. آب‌های این ساحل نیز همانند آب‌های ساحل کلیفتن، سرد است؛ پس اگر با قصد شنا کردن به اینجا می‌روید، داشتن لباس شنای مناسب، ضروریست. پس از یک روز فعالیت در این ساحل، می‌توانید سری به کافه‌ها و رستوران‌های اطراف آن بزنید و چیزی بخورید؛ البته بستنی‌هایی که در ساحل به فروش می‌رسند نیز حسابی هوس برانگیزند.

ساحل کمپس بیاگر آب اقیانوس برای شنا کردن سرد است، شاید قدم زدن در ساحل با پاهای برهنه، گزینه خوبی باشد.

دیدن غروب خورشید، چیزی است که در این ساحل نباید از دست بدهید. در انتهای ساحل سنگ‌هایی وجود دارد که بالای آن‌ها، جای خوبی برای تماشای دریا و غروب است. در ساحل کمپس بی اگر برگردید و پشت به ساحل بایستید، کوه تیبل را خواهید دید.

جاهای دیدنی آفریقای جنوبی

در نقشه‌ی زیر جای مکان‌های دیدنی آفریقای جنوبی را آورده‌ایم. کافی‌ست که روی هرکدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با هر کدام را ببینید.

منبع : blog.travener.com

/ 0 نظر / 73 بازدید